Новини

Миколині свята — Варвари, Сави та Миколи

Грудень місяць, що традиційно закінчує календарний рік, наповнений святами. Услід за Катериною, Андрієм і Наумом приходять Варвари, Сави та Миколи. Усі три свята — Варвари, Сави та Миколи — називали Миколаєвими святами. Отож не забудьте привітати своїх рідних та близьких з цими святами!

17 грудня — Варвара — покровителька гірників і жінокСвяту Варвару вважають покровителькою гірників усього світу та жінок. До неї звертаються у молитвах про одужання тяжкохворих. Саме тому в Україні День святої Варвари (17 грудня) святкували лише жінки. На це свято дівчата готували вареники з маком чи сиром. З-поміж них обов’язково мали бути “пірхуни” — вареники, начинені борошном. Звареними варениками частували хлопців, уважно стежачи. кому саме попаде “пірхун”. Невдаху, який витяг такого вареника, довгий час так і дражнили — “пірхун”.Також у День святої Варвари дівчата ворожили на долю. У цей день вони йшли в сад, ламали гілку вишні та ставили її у воду. Якщо на Різдво гілочки зацвітали, то це віщувало шлюб цього року. Якщо ж ні — сидіти в дівках.

Наступні два дні після Варвари приурочені ще двом святим – Саві і Миколі. Всі три дні селяни варили кутю і узвар із вірою в те, «щоб хліб родив та садовина рясніла».Часто всі дні (Варки-Савки-Миколая) називали Миколаєвими святками.

18 грудня — Преподобного Сави, в народі- батька зимового Миколи Віруючі за християнською традицією вшановували преподобного Саву Освяченого, який у 8 років таємно від батьків пішов у Капподокійський монастир. Там прийняв чернецтво і згодом ніс чернечий подвиг у Палестинській пустелі. Преподобний Сава зцілював молитвами і творив чудеса.

Варвари і Сави називали «миколаїними» святами. На відміну від свята Варвари, наступний день, Сави, вважався здебільшого чоловічим.На Сави жінки збиралися в рукодільницькі гурти, бо прийшла пора “і савити, і варварити, і куделю кучматити”.

19 грудня — Святий Миколай, подарунки діставай

Миколая – радісне й веселе свято, насамперед, для дітвори. Образ Миколи Угодника (Чудотворця) є практично в кожній оселі. Святий Миколай вважався заступником від усякого лиха, покровителем бідних та знедолених і особливо любив дітей. Дітвора вірила, що слухняним Святий Миколай обов’язково принесе гостинця. І це майже завжди збувалося, бо в гості приходили хтось із рідні – дідусь, дядько, хрещений батько, з подарунками для дітей. І при цьому обов’язково запитували, чи слухають вони батьків, поважають старших.Наші пращури ще понад століття тому і не чули про Діда Мороза, а шанували святого Миколая. Цей день був ніби прелюдією перед різдвяними святками. Хлопці починали готуватися до колядок, дорослі намагалися закінчити основні роботи в господарстві.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *